Proč kotě s PP

Kotě s PP (průkaz původu = rodný list, rodokmen)

Na internetu se vyskytuje mnoho inzerátů na koťata Ragdoll bez PP. Zde je potřeba si dobře rozmyslet, zda chcete mít doma ušlechtilou kočičku - kotě z CHS, které bude správně socializované, bude z testovaného chovu, bude odebráno od kočky až ve správném věku (nejdříve ve 12. týdnech), dostane se mu správné veterinární péče (očkování, odčervování), bude mít záruku na genetická onemocnění a bude náležitě "vymazlené" s pravou ragdollí povahou.

Koupí kotěte bez PP, které se může zjevem pravému Ragdollovi sice podobat, riskujete, že jeho zdravotní stav nebude dobrý. Lidé nabízející koťátka bez PP netestují své chovy na genetické nemoci (HCM - onemocnění srdce a PKD - dědičné onemocnění ledvin), které se mohou u těchto ušlechtilých koček vyskytovat. Netestují ani na další infekční choroby koček a tak se u takového koťátka může záhy objevit nějaká ,,kočičí" nemoc. Tato koťátka bývají předčasně odebrána od kočky a nejsou tak správně socializována, nemají správné stravovací návyky (nejsou zvyklá na pevnou stravu) a mívají hygienické zlozvyky (nebudou používat výhradně kočičí WC). Mohou mít poruchy chování, být plachá, "nepomazlená".

Nenechte se zmást poznámkou, že rodiče jsou s PP - na internetu je plno PP, které množitelé mohou zneužívat k doložení svého tvrzení, že jejich rodiče koťat jsou čistokrevní Ragdollové. Pokud chovatel nemůže ke kotěti doložit průkaz původu, tak nikdy nemáte jistotu, jaké má kotě předky a z jakého křížení vzniklo, zda nebyli rodiče například sourozenci. Nelze zjistit, zda matka kotěte není vyčerpaná častými porody (dle chovatelského řádu může mít kočka nejvýš 3 vrhy za dva roky). 

Uvědomte si, že kotě bez PP ve své podstatě nenáleží k žádnému plemeni, i když je za něj vydáváno. Pokud si chcete pořídit kočičku a netoužíte po žádném plemeni, ujměte se, prosím, nějaké, která hledá nový domov. Útulky jsou takových kočiček plné.

Pamatujte, že zájmem množitele je maximální rychlý zisk bez zbytečných výdajů.