Historie plemene

Historie

Jedná se o poměrně mladé plemeno, které vzniklo na počátku 60.let v Riverside v Kalifornii, kde žila chovatelka perských koček Ann Baker, její chovná stanice se jmenovala Raggedy Ann. Podle dostupných informací se Ann zabývala myšlenkou vytvořením tohoto plemene kolem roku 1963. 

Ann Baker si k tomuto účelu půjčila kocoura od své sousedky paní Pennels, který měl stejné odznaky jako posvátná birma. Jeho jméno se nepodařilo zjistit, v databázi se označuje jako "Beauty". Toho spářila se svou bílou modrookou kočkou perského typu jménem Josephina.

Okolo roku 1963 Josephinu v době březosti srazilo auto. Ona jako by zázrakem nehodu přežila. Během léčby úplně změnila svoji polodivokou povahu a stala se velmi přítulnou a zcela uvolněnou kočkou. Když ji zvedli ze země, uvolnila se a bezvládně visela jako hadrová panenka. Podle této vlastnosti vznikl název plemene RAGDOLL, v překladu "rag - hadr, doll - panenka". 

Zanedlouho porodila Josephina živá koťata, u kterých se projevovali stejné vlastnosti jako u jejich matky. Byla extrémně přítulná a dobromyslná, a když se vzala do náruče byla i ona uvolněná jako hadrová panenka. To velmi zaujalo podnikavou Ann Baker, která se rozhodla použít tato koťata s jejich jedinečnou vlastností pro svůj nový chovný program.

Z tohoto spojení se narodil kocour Dady Warbucks, označovaný jako "mužský" praotec Ragdollů. Na nose měl bílý "plamínek" a bílý měl i konec ocasu. Ann byla jeho vzhledem velmi a často ho používala pro svůj chovný program.

Od stejných sousedů si půjčila černého kocoura perského typu jménem Blackie, jeho matka byla opět Josephina. 

Blackie a Dady Warbucks jsou oba synové Josephine, ale od různých otců, kteří byli neznámí a nezdokumentovaní. Samotný chov tedy začal s oběma muži, kteří byli spářeni s jejich matkou Josephinou. 

Ze spojení Blackie + Josephina získala Ann antracitově černou kočku s velmi hustou srstí se jménem Buckwheat. Buckwheat se stala zakladatelkou plemene ragdoll tzv. tmavé linie. Tmavá linie se chovatelsky neprosadila, a tak postupně zanikla. 

Ze spojení Dady Warbucks + Josephina získala Ann seal bicolor kočku se jménem Fugianna. Fugianna se stala zakladatelkou tzv. světlé linie ragdollů.

Tito tři Dady Warbucks, Buckwheat a Fugianna jsou považovány za zakladatele tohoto plemene, i když oni samotní ještě nebyli označování jako Ragdoll.

Bohužel od Josephiny už nezískala Ann žádná další koťata na chov. Při dalším vrhu ji i její koťata "zlikvidoval" soused pan Pennels, když při obraně svých koťat zranila jeho psa.

V létě roku 1965 se narodila čtyři koťátka ze spojení kocoura Dady Warbucks a kočky Buckwheat, první dvě byla plnobarevná (pojmenována jako Gueber a Mitt) a druhá dvě měla odznaky - kocourek seal mitted Raggedy Ann Kyoto (RAG n 04) a kočička seal colorpoint Raggedy Ann Tiki (RAG b) a právě ti se stali prvními zaregistrovanými RAGDOLLY

V zimě roku 1966 schválila plemeno Ragdoll jako první organizace National Cat Fanciers Association (NCFA). Registrováni zde byli kromě Kyoto a Tiki také Daddy Warbucks a Fugianna, kteří měli jako majitele uvedenu paní Ann, ale jako chovatele paní Pennel. Od této doby bylo nemožné, aby nějaké kotě označovalo nebo se prodávalo jako Ragdoll bez souhlasu Ann Baker. V roce 1970 bylo registrováno 65 Ragdollů.

Ann se svému nově vznikajícímu plemenu snažila udělat co největší reklamu, bohužel dost šíleným způsobem např. házela svoje kočky o zeď, aby v televizi ukázala, že Ragdoll necítí žádnou bolest. Což je naprostý nesmysl. Díky její stále bizarnější propagandě svého chovu opravdu brzo získala velkou pozornost médií a tím i široké veřejnosti, což okamžitě využila a začala se chovat více jako obchodnice než chovatelka. 

V roce 1969 koupili manželé Laura a Denny Dayton od Ann první chovný pár ragdollů, kocoura  Raggedy Ann Buddy a kočku seal mitted Raggedy Ann Rosie. Zaregistrovali si chovatelskou stanici Blossom Time. Daytonovi tvrdě pracovali na vylepšení chovu, pomáhali Ann prezentovat její nové plemeno.

Ve chvíli, kdy chtěla zavézt licenční poplatky (tzv. franšízy), kdy by se jí při narození a prodeji jakéhokoliv dalšího narozeného kotěte měly platit procentuální zisky z prodeje se mnozí z prvních vlastníků této myšlence postavili a odmítli takovou smlouvu uzavřít. Také Daytonovi, tento koncept odmítli. Mnoho chovatelů byli tímto chováním tak zarmouceno, že své chovné kočky od Ann Baker odprodali rodině Dayton.

V lednu 1975 Denny Dayton svolal všechny naštvané chovatele, včetně Ann na schůzku. An na schůzku nedorazila. Toto setkání vedlo k vytvoření nového klubu Ragdoll Society, v roce 1978 se název změnil na Ragdoll Fanciers Club (RFC).

Chovná stanice Blossom Time ukončila svou činnost v roce 1981. Danny tvrdě pracoval na tom, aby všechny organizace schválili plemeno Ragdoll, což se povedlo. Jako poslední organizace schválila plemeno v roce 1993 Cat Franciers´Association (CFA).

V důsledku ukončení chovné činnosti byla část jejich chovných koček prodána do Anglie. Tak, se dostali první Ragdollové do Evropy - Anglie, do dvou chovatelských stanic v Norfolku.

Chovatelská stanice Petil-lu paní Lulu Rowley a její kočky Blossom Time Lad (kocour seal colorpoint) a Blossom Time Lass (kočka seal mitted) a chovatelská stanice Patriarca paní Pat Brownsey a její kočky Blossom Time Prim (kočka seal colorpoint) a Blossom Time Proper (kocour chocolate bicolor), byly prvním základem pro evropskou část vývoje Ragdoll.

V rámci FIFe byla první uznána v roce 1992 varianta bicolor, v roce 1997 varianta colorpoint a v roce 1999 varianta mitted.