Testudo hermanni hermanni

Želva zelenavá - Toskánsko

Mimo našich úžasných kočiček nabízíme i mláďata želv zelenavých, menšího podruhu Testudo hermanni hermanni z vlastního dochovu.

1/24: Aktuálně máme k dispozici 4 mláďata z roku 2023. Pokud máte zájem o více informací konstatujte nás přes formulář.

Cena mláďata 2023 - 2.500,- Kč / ks

CITES a Výjimku ze zákazu obchodní činnosti samozřejmě mají.

Odchovávání těchto želviček nebylo v našem původním plánu, o to větší mám radost, že i když se před lety želvičky pořizovaly "pro děti", dokázali jsme jim vytvořit ideální podmínky pro život a jejich rozmnožování.

Občas narážím od ostatních zkušenějších chovatelů na "počáteční nedůvěru", zda jsou naše želvy opravdu Thh, tak bych níže ráda popsala, jak jsme se dostali k chovu tohoto menšího podruhu želvy zelenavé.

Až časem jsem pochopila, tedy přesně ve chvíli, kdy jsem prodávala svůj první odchov, že bohužel existují chovatelé a také překupníci, kteří své odchované želvy zelenavé vydávají za tento menší poddruh, i když tomu tak ve skutečnosti není.

Přiznám se, že se tolik "nepohybuji" ve světě chovatelů želv, určitě nemám tolik zkušeností jako oni. Udělala jsem i nějakou "botu" - nabídla želvám rajče 🍅 , které odvápňuje, ale oni ho zbožňují. Tak teď poučena to dělat nebudu. 

Snažím se, aby mé želvy žily co nejpřirozeněji - od jara do podzimu venku ve výběhu, v zimě zimují, zkrátka se měli dobře a mě - nám přinášel jejich chov radost a potěšení.

Jiný druh želv, než Thh nechováme. 

🐢🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 

Když jsme se přestěhovali do našeho nového domu se zahradou, tak skoro vzápětí nadešel ten správný čas pořídit si želvu. Bohužel jsem udělala vekou chybu ve výběru druhu želvy, a tak jsme si domu přivezli v té době ještě maličkatou Sulcatu - želvu ostruhatou.

Představa velké želvy "pobíhající" po zahrádce byla moc pěkná, ALE absolutně jsem neodhadla rychlost jejího růstu a vůbec mi nedošlo, že to je druh želvy, který NEZIMUJE.

Několik let bylo vše v pořádku, od jara do podzimu byla spokojená Žofka venku ve výběhu na zahrádce a na zimu šla do velkého terária do domu. Jenže i velké terárium jí po několika letech začalo být malé.

Neměli jsme možnost většího vytápěného prostoru třeba ve sklepě, a tak muselo nutně přijít rozhodnutí najít Žofce nový domov, kde by měla vyhovující podmínky pro život. Nakonec si pro ni přijel chovatel ze Slovenska. 

🐢🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢 🐢  

Poučena z odchodu Žofky, jsem začala hledat co nejmenší druh suchozemské želvy. A tak jsem objevila podruh želvy zelenavé - Testudo hermanni hermanni. Chvilku jsem hledala, než se mi podařilo najít chovatele, který Thh chová, ale podařilo se.

Nakonec jsme si domu dovezli dvě želvičky Růženku a Gerryho. Obě želvičky byly v době pořízení jen o něco větší, než je víčko od PET lahve. Až za pár let se ukázalo, že Růženka je opravdu samička, ale Gerry nebyl sameček, ale také samička Gerrynka.

Mít doma dvě holky Thh, co už začínaly být ve věku, kdy by přítomnost nějakého pěkného mládence ocenily, byla pro mě výzvou. Také jak se časem ukázalo mít doma dvě dospívající samičky Thh je poměrně vzácné.

A tak jsem se rozhodla a zajela si pro samečka Kamila. Kamila jsem pořídila s trochu poškozeným krunýřem, prý na něj v době zimování kapala voda. Krunýř se mu pěkně zhojil, ale má asi na Thh trochu neobvyklou kresbu. 

Po pár letech jejich společného soužití jsme se dočkali první snůšky a také prvních mláďátek. Zatím jsem dohromady odchovali jen 14 želviček (4+5+5), ale doufám, že se tento počet bude lety zvyšovat.

S velkým nadšením jsem si po druhém odchovu pořídila ještě další posilu Amálku také Thh. Ale až čas ukáže, zda to pro změnu nebude třeba Amálek 😃

Tento druh želv je chráněný. K mým odchovaným želvičkám mám všechny potřebné dokumenty pro chov a prodej:

- Registrační list exempláře ohroženého druhu živočicha nebo rostliny = neboli CITES (úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin)

- Výjimku ze zákazu obchodní činnosti.